Connect with us

Na Ratunek

Powódź

Przekroczony stan alarmowy na rzece Bug
Akcja Służb w powiecie wyszkowskim

Opublikowano

, w dniu

Wczoraj wybraliśmy się w kierunku Wyszkowa. Powodem naszej podróży były przekroczone stany alarmowe na rzece Bug.

Zaczynając już od miejscowości Marianów i Dręszew w powiecie wołomińskim, natrafiliśmy na wysoki stan wody i rozlewiska, zalane pola, część dróg dojazdowych do posesji nieprzejezdnych.
Przesuwaliśmy się dalej w kierunku Wyszkowa, starając się w miarę możliwości podróżować wzdłuż rzeki Bug.
Przejeżdżając przez miejscowość Słopsk w powiecie wyszkowskim widząc rozlewiska odnogi Bugu rzeki Fiszor, wiedzieliśmy że sytuacja staje się coraz bardziej poważna.
Dalej jadąc przez most nad rzeką Fiszor, dotarliśmy do początku miejscowości Młynarze pow. wyszkowski. Niestety już dalej droga okazała się nieprzejezdna. Jak udało się nam dowiedzieć, do tej miejscowości mogą się dostać tylko samochody o wysokim zawieszeniu, terenowe, Strażacy dowożą dzieci do szkolnego autobusu oraz przy pomocy między innymi drona, monitorują sytuację na bieżąco. Na tą chwilę nie planowana jest ewakuacja mieszkańców. Również dowiedzieliśmy się, że poziom wody się waha. Jednak prognozy nie są zbyt optymistyczne, istnieje duże ryzyko że stan wody będzie się podnosił.

Kontynuowaliśmy naszą podróż, docierając do w miejscowości Drogoszewo położonej dosłownie kilka kilometrów od Wyszkowa.
Tutaj sytuacja wyglądała już na bardzo poważną.
Zalane pola, dojazdy do posesji(część z nich to domki letniskowe). W niektórych przypadkach, woda już wdarła się na tereny posesji, garaży. Końcowa część ulicy Powstańców w kierunku miejscowości Deskurów, okazała się nieprzejezdna musieliśmy zawrócić.
Na wysokości numeru 53a zobaczyliśmy poruszenie i dojeżdżające wozy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak się okazało, pojawiła się informacja że woda się wdziera w okolicach wału i konieczne jest jak najszybsze uszczelnienie i ułożenie worków z piaskiem.
Dojeżdżał kolejne zastępy. Strażacy za pomocą quada przetransportowali worki z piachem w pobliże wału przeciwpowodziowego. Wiemy że do walki z żywiołem, oddelegowani zostali również Żołnierze.
Niestety opuszczając Drogoszewo, dostaliśmy informację, że stan wody wciąż się podnosi, o czym mogliśmy się przekonać kiedy wróciliśmy jeszcze na chwilę do mostu w miejscowości Młynarze.
Zatem zapewne noc była niespokojna dla mieszkańcow i pracowita dla Służb.

⚠️ Pełną fotorelację znajdziecie na naszym Facebooku❗

SKOMENTUJ

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na Ratunek

Powódź 2024

Nasza relacja z miejscowości Głuchołazy

Opublikowano

, w dniu

Przez

Już w sobotę rozpoczęła się heroiczna walka Służb oraz Mieszkańców z żywiołem, który z każdą godziną przybierał na sile.

Budowano wały przeciwpowodziowe z worków z piaskiem, mające na celu ochronę infrastruktury i posesji mieszkańców.

Na miejscu pojawił się również premier Donald Tusk, który wraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem oraz Zastępcą Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Arkadiuszem Kuśmierskim, Wojewodą Opolskim Moniką Jurek, osobiście nadzorowali działania ratownicze.
Sytuacja była dramatyczna, a żywioł nie dawał za wygraną. Ogromne ilości wody z wielką siłą napierały na prowizoryczne umocnienia oraz tymczasowy most.

Niestety, w nocy doszło do przerwania wałów, co spowodowało zalanie znaczącej części miasta.
Rano most, który przez wiele godzin stawiał opór naporowi wody, ostatecznie poddał się i został zniszczony.
Zalane zostały piwnice, sklepy oraz prywatne posesje. Uszkodzona została infrastruktura drogowa, a wiele pojazdów zostało poważnie zniszczonych przez wodę.

Obecnie trwa szacowanie strat, które mogą sięgać milionów złotych. Ich naprawa i przywrócenie miasta do normalnego funkcjonowania może potrwać wiele tygodni.

Z informacji uzyskanych przez naszego fotoreportera wynika, że na szczęście w Głuchołazach nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Niestety, dwie osoby zginęły w innej części Dolnego Śląska, również dotkniętej powodzią.

Premier Donald Tusk polecił przygotowanie odpowiedniego rozporządzenia odnośnie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w regionie, co ma pomóc w szybszym przywróceniu porządku oraz udzieleniu wsparcia poszkodowanym mieszkańcom.

CZYTAJ DALEJ

Na Ratunek

Strażacy zginęli w pożarze

Tragiczny pożar kamienicy w Poznaniu
2 Strażaków zginęło 14 zostało rannych

Opublikowano

, w dniu

Przez

Zdarzenie miało miejsce w nocy z soboty na niedzielę przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu.

Doszło do pożaru kamienicy na poznańskich Jeżycach. Podczas akcji gaśniczej doszło do wybuchu butli gazowej i częściowego zawalenia się budynku w rejonie piwnic. Z ogniem walczyło ponad 100 Strażaków, w tym 11 zostało rannych, 2 było zaginionych.

Jak poinformował Premier Donald Tusk, niestety odnaleziono ciała zaginionych Strażaków.Cześć Ich Pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Na Ratunek

Zawalenie hal

Zdarzenie pod Grodziskiem Mazowieckim

Opublikowano

, w dniu

Przez

Dziś około godziny 14:00 doszło do serii incydentów w rejonie Grodziska Mazowieckiego.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce przy ulicy Logistycznej 8 w miejscowości Chlebnia, gdzie doszło do zawalenia się dachu hali magazynowo-produkcyjnej. Na miejsce natychmiast skierowano liczne zastępy Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Kilkaset osób zostało bezpiecznie wyprowadzonych z budynku a dalsze działania Strażaków miały na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz ocenę stanu technicznego budynku. Jedna osoba została poszkodowana, opatrzona na miejscu przez Zespół Ratownictwa Medycznego i nie wymagała hospitalizacji.

Kilkaset metrów dalej od Chlebni w miejscowości Natolin doszło do podobnego zdarzenia. Przy ulicy Logistycznej 50B zawaliła się część dachu kolejnej hali. Choć skala uszkodzeń była mniejsza niż w Chlebni, sytuacja była równie niebezpieczna.

Trzeci incydent miał miejsce również w Natolinie, tym razem przy ulicy Chemicznej 16. Tutaj doszło jedynie do wgniecenia dachu hali, bez jego całkowitego zawalenia się, oraz uszkodzenia jednej ze ścian. Pomimo mniejszej skali zdarzenia na miejsce wezwano Służby, aby ocenić stan konstrukcji i zapobiec ewentualnym dalszym uszkodzeniom.Wszystkie trzy zdarzenia zgromadziły na miejscu liczne zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w tym Grupy Operacyjne z Komendy Wojewódzkiej PSP oraz Komendy Głównej PSP, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawcza z psami.

CZYTAJ DALEJ