Służby
Policjanci stołecznej samochodówki znowu w akcji
Po raz kolejny Policjanci zajmujący się przestępczością samochodową Komendy Stołecznej Policji przy wsparciu innych Służb uderzyły w przestępczość samochodową.
Podczas działań przeprowadzonych na terenie trzech województw zatrzymali 13 osób podejrzanych o kradzieże z włamaniami do pojazdów oraz paserstwo. W sumie zatrzymanym zostało postawionych 129 zarzutów. Sześć osób trafiło na trzy miesiące do aresztu. Pozostałe zostały objęte policyjnym dozorem.
Na terenie województw mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego Policjanci Stołecznego Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową wspierani przez kolegów z innych wydziałów i komend oraz funkcjonariuszy CPKP BOA, Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej, a także Nadbużańskiego, Morskiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili akcję wymierzoną w złodziei samochodowych.Podczas działań zatrzymali 13 osób w wieku od 29 do 55 lat, które w Prokuraturze Rejonowej Warszawa – Śródmieście Północ usłyszały 129 zarzutów kradzieży z włamaniem i paserstwa. Na dwóch podejrzanych Policjanci czekali, aż wrócą z kradzieży do domów i wtedy doszło do ich zatrzymania.
Realizujący działania funkcjonariusze w trakcie realizacji na terenie zamieszkania zatrzymanych osób zabezpieczyli urządzenia elektroniczne służące do kradzieży pojazdów oraz zagłuszania sygnałów GPS/GSM. W dwóch odzyskanych jeepach policjanci ujawnili ingerencję w oznaczenia identyfikacyjne. Ponadto zidentyfikowali też podzespoły pochodzące z samochodów, które zostały skradzione zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Oprócz powyższych pojazdów policjanci zabezpieczyli też maserati i podzespoły samochodowe, które mogą pochodzić z kradzieży. Wykażą to szczegółowe badania laboratoryjne. Wartość odzyskanego mienia została oszacowana na ponad 800 tysięcy złotych. Policjanci zabezpieczyli również mienie należące do zatrzymanych: prawie 290 tysięcy złotych, 700 dolarów i 7 tysięcy euro oraz samochodów o wartości 60 tysięcy złotych i 11 zegarków na kwotę 31 tysięcy złotych. Siedmiu zatrzymanych decyzją Prokuratora nadzorującego sprawę zostało objętych dozorami i dozorami połączonymi z poręczeniem majątkowym. Wobec pozostałych sześciu podejrzanych sąd na wniosek prokuratora zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa – Śródmieście Północ.Tekst: Edyta Adamus źrodło: Policja
Wczoraj, na terenie dawnej zajezdni autobusowej Oddziału Przewozów R-5 „Redutowa” przy ul. Redutowej w Warszawie, odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.
Celem ćwiczeń było podnoszenie kwalifikacji Strażaków w gaszeniu pożarów w obiektach wielkopowierzchniowych oraz ewakuacji poszkodowanych osób ze strefy zagrożenia. Specjalnie przygotowany scenariusz zakładał zagrożenie w postaci ognia który wybuchł w hali magazynowej oraz części biurowej. W działaniach wzięli udział Strażacy z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych z rejonu Warszawy.
Ćwiczenia były okazją do przetestowania nowoczesnego sprzętu typu: robot, dron i inne, który ma na celu wsparcie działań w trudnych warunkach pożarowych. Wykorzystanie tego typu technologii pozwala na skuteczniejsze i bezpieczne prowadzenie akcji ratowniczych, zwłaszcza w trudnych warunkach jakie stwarzają pożary w dużych obiektach.
Na miejscu obecnie byli również Komendant Główny PSP nadbryg. dr. inż. Mariusz Feltynowski, Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Artur Gonera, komendant miejski PSP m.st. Warszawy st.bryg. Roman Krzywiec. Ich obecność, podkreśla wagę i ogromne znaczenie dla tego typu działań w doskonaleniu procedur ratowniczych.
Ćwiczenia w tak realistycznych warunkach są niezbędne do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i przygotowania Służb w sytuacja kryzysowych.
Mamy nadzieję że jeszcze wielokrotnie nasza redakcja będzie miała okazję przyglądać się tego typu działaniom.
Około godziny 2:00 w nocy ze środy na czwartek, Służby zostały zaalarmowane o możliwym zagrożeniu pożarowym w jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy – Pałacu Kultury i Nauki.
Zgłoszenie dotyczyło zadymienia, które miało być widoczne na wysokości zegara umieszczonego na szczycie budynku. Na miejsce natychmiast wysłano jeden zastęp Strażaków, chwilę później dołączyły do nich jeszcze trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy niezwłocznie udali się na górę, by sprawdzić sytuację i ocenić ewentualne zagrożenie.
Nasz fotoreporter, który dotarł na miejsce, miał okazję porozmawiać ze zgłaszającym. W rozmowie pan Michał wyjaśnił, że zauważył coś, co wyglądało na zadymienie w okolicach zegara na szczycie Pałacu Kultury i Nauki, dlatego postanowił natychmiast zadzwonić na numer alarmowy. Wraz z naszym fotoreporterem, pan Michał czekał na dole na wyniki interwencji Strażaków. Gdy obaj spoglądali w górę, po dłuższym przyjrzeniu się zauważyli, że wokół szczytu Pałacu przewijają się chmury, które „oplatając” wokół budynek, mogły wyglądać jak dym, szczególnie w połączeniu z oświetleniem zegara.
Po pewnym czasie Strażacy wrócili na dół i potwierdzili, że nie ma żadnego zagrożenia – za alarm odpowiadało złudzenie optyczne spowodowane chmurami i oświetleniem.
Na szczęście tym razem nie doszło do żadnej niebezpiecznej sytuacji, jednak reakcja pana Michała zasługuje na uznanie. Jego szybka decyzja o poinformowaniu Służb pokazuje, jak ważne jest reagowanie na wszelkie podejrzane sytuacje.
W takich przypadkach lepiej być ostrożnym i zgłosić ewentualne zagrożenie, ponieważ następnym razem sytuacja może być zupełnie inna.
Straż Pożarna przypomina, że nawet jeśli alarm okaże się fałszywy, lepiej działać niż przeoczyć prawdziwe niebezpieczeństwo. Dziękujemy panu Michałowi za jego postawę i zachęcamy wszystkich do podobnych reakcji w razie wątpliwości co do bezpieczeństwa.
Zdarzenie miało miejsce w dzielnicy Bielany, przy skrzyżowaniu ulic Kochanowskiego i Galla Anonima.
Na jednym z balkonów bloku mieszkalnego przy ulicy Galla Anonima nr 32, pojawił się mężczyzna z przedmiotem przypominającym broń. Mężczyzna zachowywał się w sposób nerwowy, irracjonalny jego zachowania wyglądało że może być pod wpływem alkoholu, środków odurzających. Wezwano na miejsce Służby. Wyznaczono strefy bezpieczeństwa dla osób postronnych. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że mężczyzna jest obywatelem Ukrainy
W związku z działaniami na miejscu występowału utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej:
Z powodu zablokowanego przejazdu ulicą Galla Anonima autobusy linii 103 kursowału w obu kierunkach następującymi ulicami: … – Jarzębskiego – Broniewskiego – Rudnickiego – …Ulica Galla Anonima jest zamknięta.
Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontterrorystycznego kilka minut po godzinie 22:00 z użyciem granatów hukowych weszli siłowo do lokalu w którym znajdował się mężczyzna. Został on zatrzymany i w asyście Policjantów, zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.
Na miejscu swoje działania prowadzili również Strażacy, ZRM, Straż Miejska.