Ulice
Gwałt w taksówce na aplikację
Podejrzany obywatel Gruzji zatrzymany przez Policję
Zdarzenie miało miejsce w Warszawie na terenie dzielnicy Białołęka 17 listopada 2024 roku.
Jak ustalił nasz fotoreporter, doszło do gwałtu kobiety przez kierowcę, taksówki na aplikację.
W ubiegły weekend w nocy z soboty na niedzielę kobieta poprzez aplikację znanej firmy przewozowej Uber, zamówiła taksówkę pod jeden z klubów w centrum Warszawy. Kiedy taksówka marki Toyota podjechała pod klub, kobieta wsiadła i auto ruszyło w kierunku dzielnicy Białołęka. Po dojechaniu na miejsce kierowca obywatel Gruzji, dokonał gwałtu.
Z informacji wstępnych które zawarliśmy w naszym wcześniejszym artykule na Facebooku, wiemy że podejrzany o ten czyn mężczyzna został już zatrzymany przez Policję.
O to zdarzenie zapytaliśmy Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga, Prokuratura Norberta Wolińskiego.
W rozmowie z naszą redakcją, Rzecznik potwierdził zdarzenie oraz dodał że zebrany materiał dowodowy w tym złożone przez pokrzywdzoną 30 – letnią kobietę zeznania, dały podstawę do tego aby przedstawić obywatelowi Gruzji lat 42, zarzut art. 198 KK( w skrócie, dotyczy wykorzystania bezradności osoby pokrzywdzonej i odbycie z nią stosunku seksualnego lub innej czynności seksualnej). Za ten czyn grozi podejrzanemu mężczyźnie do 8 lat więzienia.
– „Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy” – przekazał rzecznik.
Słowa uznania należą się dla Policji która już następnego dnia aresztowała podejrzanego o ten czyn mężczyznę.
Wysłaliśmy zapytanie o to zdarzenie do Rzecznika Prasowego firmy Uber. Czekamy na odpowiedź.
Poniżej załączamy Oświadczenie Biura Prasowego Firmy Uber Polska
Opisana sytuacja jest niedopuszczalna i jesteśmy bardzo poruszeni tym, co spotkało pasażerkę. W momencie, gdy dowiedzieliśmy się o zaistniałej sytuacji, natychmiast podjęliśmy czynności wyjaśniające oraz podjęliśmy współpracę z Policją. Udzieliliśmy organom ścigania wszelkich informacji pomocnych w prowadzeniu śledztwa i ujęciu sprawcy, jak również usunęliśmy dostęp tego kierowcy platformy Uber. Uber stosuje politykę zerowej tolerancji dla łamania prawa i przemocy, także seksualnej.
Dodatkowe informacje dotyczące procesów związanych z bezpieczeństwem: Informacje zwrotne uzyskane od pasażerów, innych kierowców, a także służb mundurowych, są dla firmy podstawą do podjęcia konkretnych i natychmiastowych działań. Zgłoszone przewinienie może doprowadzić do trwałej utraty dostępu kierowcy do konta Uber. Trwałe zablokowanie kierowcy jest możliwe również jeśli Uber uzyska informacje odnośnie innych przewinień zaistniałych poza platformą.Uber posiada specjalny zespół specjalistów, którzy 24/7 przyjmują i rozwiązują zgłoszenia dotyczące incydentów związanych z bezpieczeństwem. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez ekspertów z Działu Wsparcia, a najpoważniejsze zgłoszenia związane z bezpieczeństwem są identyfikowane do 15 minut.W przypadku zgłoszeń dotyczących nadużyć, zespół wsparcia przekazuje poszkodowanym kontakt do Centrum Praw Kobiet, które oferuje wsparcie zarówno psychologiczne, jak i prawne.Na naszej platformie nie ma miejsca na zachowania niezgodne z prawem, a Uber stosuje politykę zerowej tolerancji dla łamania prawa i jakiejkolwiek formy przemocy. Każde zgłoszenie nadużycia tego typu jest niezwłocznie identyfikowane przez Zespół Wsparcia i wiąże się z natychmiastową utratą dostępu do aplikacji i brakiem możliwości ponownego założenia konta.W przypadku sytuacji budzących wątpliwości co do ich zgodności z prawem (kolizji drogowych czy też innych incydentów), w których udział mogą brać osoby podczas korzystania z aplikacji, specjalny zespół Uber (PSRT – Public Safety Response Team) współpracuje z właściwymi organami w celu wyjaśnienia sytuacji i przeprowadzenia niezbędnych czynności. Zespół wsparcia dostępny jest przez całą dobę 365 dni w roku.
Do zdarzenia doszło na trasie S8 – Alei Katowickiej w kierunku Warszawy, na wysokości numeru 117 w miejscowości Nadarzyn.
Jak poinformował naszą redakcję Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pruszkowie podkom Monika Orlik, ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem ciężarowym marki DAF, 30-letni mężczyzna, z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze. Następnie pojazd uderzył w bariery energochłonne i przewrócił się na bok.
Kierowca został przebadany przez Zespół Ratownictwa Medycznego, jednak nie wymagał hospitalizacji. Przewrócona ciężarówka, która transportowała kontener morski, zablokowała drogę techniczną.
Na miejscu działania prowadzą trzy zastępy Straży Pożarnej – z Komendy Powiatowej PSP w Pruszkowie, OSP Nadarzyn oraz OSP Młochów. Obecni byli również Policjanci oraz Służba Drogowa, która zabezpieczają miejsce zdarzenia.
Kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami – zablokowany był prawy pas Alei Katowickiej w kierunku Warszawy. Przyczyny zdarzenia będą ustalane przez Policję.
Do groźnego zdarzenia doszło na węźle Konotopa, na zjeździe z autostrady S8 w kierunku trasy S2.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem ciężarowym stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego uderzył w bariery oraz ekrany energochłonne. Siła uderzenia była na tyle duża, że niewiele brakowało, aby kabina pojazdu zawisła poza krawędzią wiaduktu, co mogło doprowadzić do tragedii.
Na miejsce natychmiast skierowano Służby. Interweniował Zespół Ratownictwa Medycznego, który przebadał kierującego – mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Jak się jednak okazało, był on pod wpływem alkoholu. Jak informuje Komenda Stołeczna Policj kierowca samochodu ciężarowego obywatel Litwy miał blisko 3 promile❗
Kierowca został zatrzymany i przewieziony na komisariat, gdzie po wytrzeźwieniu zostaną z nim przeprowadzone dalsze czynności procesowe.
Na miejscu działania prowadzą również Strażacy, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z JRG 10, oraz Policja.
Ze względu na uszkodzenia infrastruktury drogowej, w tym elementów wiaduktu, zjazd pozostaje zablokowany. Utrudnienia w ruchu mogą potrwać wiele godzin.
W nocy z czwartku na piątek, po północy około godziny 0:30, w miejscowości Zbyszyno w powiecie płońskim, doszło do wypadku z udziałem autobusu.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący 63 – letni mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał z drogi, a następnie pojazd typu minibus marki Iveco, przewrócił się na bok.
Pojazdem podróżowało 16 osób, poszkodowanych zostało 6 osób – kobiet, z czego 5 zostało zabranych do do szpitali przez Zespoły Ratownictwa Medycznego. Jedna z poszkodowanych kobiet, została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Warszawie.
Na miejscu zdarzenia pracowały liczne Sluzby, w tym zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespoły Ratownictwa Medycznego, śmigłowiec LPR oraz Policja. Droga w rejonie wypadku była czasowo zablokowana. Okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane w toku dalszego postępowania.
Jak dowiedział się nasz fotoreporter nieoficjalnie, prawdopodobnym powodem utraty panowania nad pojazdem przez kierowcę, miała być próba ominięcia przebiegającej przez jezdnię zwierzyny – sarny.
