Connect with us

Inaczej

Wczorajsza burza nad Warszawą

W obiektywie naszych fotoreporterów

Opublikowano

, w dniu

Wczoraj w godzinach nocnych przez Warszawę przetoczył się front burzowy. Przez całą noc aż do wczesnych godzin rannych, można było zaobserwować silne wyładowania oraz intensywne opady deszczu. Prezentujemy kilka ujęć oraz film z obserwacji tego niecodziennego zjawiska w kamerach naszych fotoreporterów.

SKOMENTUJ

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inaczej

Pogrzeb „Sosenki”

Ostatnie pożegnanie Zofii Czekalskiej

Opublikowano

, w dniu

Przez

Dziś Warszawa pożegnała jedną ze swoich bohaterskich córek, Zofię Czekalską, znaną pod pseudonimem „Sosenka”.

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się na Powązkach Wojskowych, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, kombatanci, rodzina oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

Zofia Czekalska urodziła się w 1925 roku w Warszawie. Jako nastolatka wstąpiła do Szarych Szeregów, a później do Armii Krajowej, gdzie przyjęła pseudonim „Sosenka”. Walczyła w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka i łączniczka, niosąc pomoc rannym i przenosząc rozkazy między oddziałami. Jej odwaga i poświęcenie stały się symbolem niezłomnej walki o wolność.

Po wojnie Zofia Czekalska poświęciła się pracy społecznej i edukacyjnej, przez lata działając na rzecz środowisk kombatanckich oraz upamiętniania historii Powstania Warszawskiego. Była częstym gościem w szkołach, gdzie opowiadała młodzieży o swoich doświadczeniach, dbając o to, by pamięć o tamtych wydarzeniach nie zatarła się w świadomości kolejnych pokoleń.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie zgromadzeni mogli oddać hołd zmarłej. Po mszy kondukt żałobny wyruszył na Powązki Wojskowe, gdzie odbyła się ceremonia złożenia do grobu. Przy mogile „Sosenki” przemawiali jej towarzysze broni, przedstawiciele władz oraz rodzina, wspominając jej bohaterskie czyny i niezłomny charakter. Prezydent RP, w swoim przemówieniu, podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o takich postaciach jak Zofia Czekalska. „Sosenka” była nie tylko bohaterką Powstania Warszawskiego, ale także wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków, którzy mogą czerpać z jej odwagi, determinacji i miłości do ojczyzny.

Na zakończenie ceremonii złożono wieńce i kwiaty, a honorowa salwa oddała cześć zmarłej. W ciszy i zadumie, przy dźwiękach wojskowej trąbki, żegnano jedną z ostatnich żyjących uczestniczek Powstania Warszawskiego.

Zofia Czekalska „Sosenka” pozostanie na zawsze w pamięci mieszkańców Warszawy i wszystkich, którzy cenią wolność i niezłomną walkę o wartości. Jej życie i działalność są świadectwem, że nawet w najtrudniejszych czasach można pozostać wiernym swoim ideałom i walczyć o lepszy świat.

CZYTAJ DALEJ

Inaczej

Dzień kolejny Poland Rock Festival

Kolejna relacja naszego fotoreportera

Opublikowano

, w dniu

Przez

CZYTAJ DALEJ

Inaczej

Kolejny dzień Poland Rock Festival

Kolejna fotorelacja naszego fotoreportera

Opublikowano

, w dniu

Przez

CZYTAJ DALEJ